Ziraat Bankası 7 yıl vadeli hayvancılık kredisi 2021

Ziraat Bankası hayvan kredisi 2021 yılı şartları, hesaplama ve faiz oranları ile kredi detaylarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası 7 yıl vadeli hayvancılık kredisi 2021
Devlet bankaları arasında hizmet vermeye devam eden Ziraat Bankası, hayvancılığa olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası hayvan  kredisi verilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda başlayan bu uygulama ülkemizde hayvancılığın artmasını ve desteklenmesini amaçlıyor. 2020 yılında yayınlanan duyuru ile Ziraat Bankası tarafından en uygun faiz oranlarıyla hayvancılık kredisi veriliyor. Bu sayfamızda Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvuru şartlarını, kredi sürecini, faiz oranlarını ve aklınıza takılan tüm detayları araştırarak hazırladık.
 
Ziraat Bankası hayvan kredisi şartları
Ziraat Bankası tarafından 7 yıl vadeli olarak düşük faizli işletme kredisi verilmektedir. 2 yıl ödemesiz dönem, 5 yıl ödemeli olmak üzere 7 yıl vadeli hayvancılık kredisi ile en uygun krediyi Ziraat Bankası vermektedir. Bazı kişiler bu kredinin "hibe" yani geri ödemesiz olduğunu sanmaktadır ancak 2 yıl ertelemeli olarak bu kredi verilmektedir. Koyun, keçi, inek, dana gibi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere özel bu kredinin başvurusu ise Ziraat Bankası şubelerinden yapılabiliyor. Bir çok haber sitesi ve sahte spam siteleri "5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi, Kosgeb hayvancılık kredi desteği" gibi başlıklarla içerik üretektedir. Bu siteler sadece reklamdan para kazanmak için yalan yanlış bilgiler üretmektedir. Kosgeb kurumunun hayvancılığa herhangi bir desteği yoktur. Hayvancılığa destek veren bazı kurumlar ise TKDK, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri gibi kurumların yanı sıra pek çok banka hayvancılık sektörüne özel olarak düşük faizli destekleme kredileri vermektedir. Özellikle Ziraat Bankası başta olmak üzere devlete ait bankaların verdiği destekler, ülkemizde hayvancılığın gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır.
 
 

Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından "Tarımsal Üretime Düşük Faizli Yatırım, İşletme Kredisi Kullandırımına Dair Karar" kapsamında, 2020 - 2022 yıllarında verilecek hayvancılık kredileri için Resmi Gazete'de karar yayımlanmıştır. 2015 sayılı Resmi Gazete'de 3 Ocak 2020 tarihinde hayvancılık kredilerine özel olarak bu kredilerin faiz oranları ve kredi şartları Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle birlikte belirlenmiştir. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından desteklenerek Ziraat Bankası tarafından kullandırılan, "Tarımsal Üretime Düşük Faizli Yatırım, İşletme Kredisi Kullandırımına Dair Karar" kapsamında 25 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete'de açıklanan kredi şartları ve detayları hakkında bilgilere de aşağıda bulunan Resmi Gazete sayfasından ulaşmanız mümkündür.

 

 

Tarım Kredi Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) işbirliğince verilen kredi 3 yıl boyunca çiftçilerimize büyük desteklerde bulunacak. Tarımsal amaçlı olarak üretim yapan ve nakit ihtiyacı duyan çiftçilere özel olarak 2020 yılında Ziraat Bankası şubelerinden siz de düşük faizli destek kredisini hemen kullanabilirsiniz. Başvurular gerekli evraklarla birlikte şahsen Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilir.
 

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Aşağıda Ziraat Bankası hayvancılık kredisi kullanmak isteyenler için gerekli belgeler listesi yer almaktadır.
Gerçek Kişiler
 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 
Tüzel Kişiler
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 

Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği

TKK ile Ziraat Bankası'nın vermiş olduğu 7 yıl vadeli hayvancılık kredisini kullanmak istiyorsanız; Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği konusunda verilen kredinin üst limiti 25 milyon TL'dir. Yatırım ile işletme dönemi için uygulanacak toplam faiz indirimi ise yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi en yüksek indirim limiti ise yüzde 100 olarak belirlenmiştir. Hayvanlara yeni ahır yapılması, mevcut ahırın yenilenme ve tadilat çalışmaları, çim biçme makinesi alımı, yem hazırlama makineleri alımı, bakıcı evi tadilat veya sıfırdan yapımı, süt sağma makine alımı, süt soğutma ekipman alımları, manda alımı gibi pek çok farklı kategorilerde bu krediyi kullanabilirsiniz. Kredi çekilecek ve satın alınacak olan sığırların bakanlığın veri tabanında kayıtlı olması istenmektedir. Ayrıca alınacak inek gebe veya 1 kez doğum yapmış, damızlık belgesine sahip ve en fazla 3 yaşında olması istenmektedir. Alınacak mandalar ise kayıtlı olması, 4 yaşını aşmamış olması istenmektedir.
 

Damızlık Düve Yetiştiriciliği

TKK & Ziraat Bankası tarafından verilen damızlık düve yetiştiriciliği kredisi kullanarak siz de uygun faiz oranlı hayvancılık kredisinden yararlanabilirsiniz. Destekleme kredisinden yararlanmak için işletmenizde en az 50 baş ve üzerinde düve olması şartı aranmaktadır. Ya da sıfırdan işletme kurulacaksa hayvan sayısı 50 üzerinde olması gerekmektedir. Destek verilecek ırklar listesi de aşağıda yer almaktadır. Kredi kullanılacak damızlık düvelerin Tarım ve Orman Bakanlığı sisteminde kayıtlı olması, alınacak düvenin 4 - 13 ay arasında yaşı olması ve sertifikalarının bulunması gerekmektedir. Ayrıca çiftlik için güneş enerjisi sistemi, yem makinesi alımı, ahır yapımı veya tadilatı, gerekli ekipmanların alımı gibi kategorilere özel olarak kredi verilecektir. Kredinin karşılığında banka sizden teminat isteyecektir. Bankaya verilecek teminat kredi kullanacak kişinin üzerine kayıtlı olması ve krediyle aynı değere sahip olması da aranan şartlar arasındadır.
Sütçü sığır ırkları; Avrupai Kırmızı Sığırlar, Holstein ve Jerseydir.
Kombine ırklar (Damızlık); Simental, Montbeliard ve Kahverengi Swisslerdir.
 

Ziraat Büyükbaş Hayvan Kredisi

TKK ve Ziraat Bankası tarafından desteklenen hayvancılık sektörü, büyükbaş ve küçükbaş olarak ikiye ayrılmaktadır. Yatırım döneminde yüzde 50 faiz indirimli olarak kullanılabilen Ziraat Bankası büyükbaş hayvan kredisi 2021 yılında üst limiti 10 Milyon TL'ye kadar verilebilmektedir. Bu kredi paketinde büyükbaş hayvan alımı, ahır yapımı veya tadilatı, bakıcı evi yapımı veya tadilatı, ekipman alımı, makine alımları, yem alımı gibi pek çok kategoride kredi verilmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin işletmelerinde 50 baş ve üzerinde hayvan olması da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Alınacak büyükbaş hayvanların bakanlığın veritabanında kayıtlı olması ve en fazla 20 aylık olması gerekmektedir. Aşağıda yer alan resimden Ziraat Bankası - TKK tarafından verilen büyükbaş hayvan besiciliği kredisi ile alakalı kredi limitini inceleyebilirsiniz.
 

Ziraat Bankası küçükbaş kredisi

Ziraat Bankası ile TKK; küçükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla %75 faiz indirimli, 15 Milyon TL'ye kadar kredi vermektedir. Krediyi kullanmak isteyenlerin işletme kapasitesinin 100 baş keçi, 250 baş koyuna çıkartılması veya, sıfırdan kurulacak olan işletmeler için verilmektedir.
 • Küçükbaş dişi hayvanların: Tarım ve Orman Bakanlığı veritabanında kaıtlı olması, 6-24 aylık olması gerekmektedir.
 • Erkek küçükbaş hayvanların: Bakanlığın sisteminde kayıtlı olması ve 3 aylık olması şartları aranmaktadır.
 

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

TKK ve Ziraat Bankası tarafından tarımsal krediler kapsamında yer alan arıcılık kredisi; üst limiti 2 milyon 500 Bin TL'ye kadar verilmektedir. %50 faiz indirimli olarak kullanılabilen arıcılık kredisi kullanmak için, mevcut işletmede arılı kovan sayısının 50 ve üzerinde olması gerekmektedir. Alınacak arıların Arı Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olması aranan şartlar arasında yer almaktadır. Bu sistemden alınacak belgelerin kredi başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Arıcılık için lazım olan tüm ekipman alımları için bu krediyi kullanabilirsiniz.
 
Kanatlı Sektörü Yetiştiriciliği
Damızlık kanatlı veya kanatlı üretim yetiştiriciliği için TKK - Ziraat Bankası kredisinden yararlanabilir; 10 milyon TL'ye kadar kanatlı damızlık yetiştiriciliği kredisi kullanabilirsiniz. Damızlık etlik tavuk üretimi için etlik tavukların 10 bin adet, yumurta tavukçuluğu için 10 bin adet, damızlık hindi için 5.000 adet, damızlık kaz veya ördek, bıldırcın için 1.000 adet, deve kuşu üretimi için 100 adet ve üzeri kapasitede işletme kurulması için kredi verilmektedir. Yatırım ve işletme dönemlerinde kullanılacak kredi için %75 faiz indirimi uygulanacaktır. Tavuk çiftiği kredisi 2020 sayfasına göz atarak TKDK tavukçuluk kredileri hakkında detaylı bilgilere de göz atabilirsiniz.
 
Bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak siz de Ziraat Bankası hayvan kredisi 2021 hakkında güncel bilgilerden yararlanabilir, Ziraat Bankası'nın vermiş olduğu hayvancılık kredileri hakkında detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yorum yap: