sponsorlu bağlantılar

SSK Doğum Parası Başvuru Ve Sorgulaması 2018

SSK'lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde devletten doğum parası alma hakkı vardır. Peki doğum parası sorgulama 2018 nasıl yapılır ve doğum parası ne kadar?

sponsorlu reklamlar
SSK Doğum Parası Başvuru Ve Sorgulaması 2018

2018-05-27 18:58:36

sponsorlu bağlantılar

 

ANINDA ONAYLANAN KREDİ KARTI:

Siz de Akbank kredi kartı sahibi olmak için buraya tıklayın, formu doldurun ve anında onaylanan kartınız hemen adresinize gelsin.

 

 SSK'lı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde SSK'dan doğum parası alabiliyorlar. Doğum yapan SSK'lı kadınların alması gereken bu para bir yardım parası değil, SSK'lı olarak çalışmasından dolayı alınması gereken bir haktır. Fakat aşağıda yer alan şartları tamamlamanız gerekmektedir.Doğum parası sorgulamaişlemlerini bu sayfada hazırladık. Doğum parası, Analık İş Görmezlik Ödeneği tarafından verilir. İş Kanunu 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık olarak belirtilmiştir. Bu sürelerde izin kullanılması yasal olarak haktır. Raporlu olarak çalışılmayan bu günlerde ise SSK tarafından doğum parası verilmektedir. 

Eşim SSK'lı olan bir kişi doğum parası alabilir mi?

Hayır alamazsınız, sadece kendisi SSK'lı olarak çalışan kadınlar doğum parası alabilirler. Örnek olarak ev hanımları bu parayı alamazlar, sadece belirli bir işte SSK'lı olarak çalışan kadınların bu hakkı kullanmaları şarttır. Fakat SSK'ya bağımsız olarak çalışan ve Bağ-kur ödemelerini kendisi yatıran kişi de bu parayı alabilir. 

2018 SSK Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

SSK doğum parasını alabilmek için hekimden alınacak rapor sonrasında başvuru yapabilirsiniz. Bunun için ise;

> Bir yıl içerisinde 120 gün prim ödemiş olmanız gerekmektedir.
> Aktif olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. Başvurduğunuz hekim, istihbarat raporunu hazırladığı günden itibaren işyerinde SSK'lı olarak çalışmaya devam etmelisiniz. Doğum öncesi iznin başlatıldığı tarihden önce de işten çıkarılan kişiler bu ödemeden yararlanamıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, doğum öncesi iznini aldıktan sonra devlet tarafından "izinli" sayılacaksınız. Eğer işten ayrılır ve çıkış alırsanız bu yardımı alamıyorsunuz. Doğum parası alma şartları arasında bir diğeri ise, doğum parasını aldığınız günlerde işyerinde çalışmıyor olmanız gerekmektedir. Doğum izni başvurusu yapmadan önceki tarihten itibaren bir yıl içinde 120 gün prim sayınız olması gerekmektedir, yani en az 90 gün çalışmış olmanız gerekiyor. 
> Doğum parası almak için bir diğer şart ise doğumun başarılı gerçekleşmesidir. Olası bir düşük durumunda bu yardımdan faydalanamıyorsunuz.

SSK DOĞUM PARASI NE KADAR 2018?

2018 yılında doğum parası almak isteyenlerin bir diğer merak ettiği husus doğum parasının ne kadar yatırılacağıdır. Şu anda devletimiz, doğan her çocuk başına karşılıksız olarak 3 farklı destek sunkaktadır. 300 lira ile 600 lira arasında değişebilen doğum parası ve 149 TL sür parası alınabilmektedir. Birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 TL doğum parası alabilirsiniz. Bu tutarlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından artırılabilmektedir.


SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA 2018

Doğum yapılan hastanede hekiminiz işgörmezlik raporu sistemi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Bu konuyu hastanede görevli olarak çalışan personeller bilmektedir, onlar ilgili yardımı yapacaklardır. Daha sonda çalıştığınız işyerine bu belgeyi onaylatmanız gerekmektedir. İşyeriniz belgeyi onayladıktan sonra sisteme girecektir. Eğer iş yeriniz sistem üzerinden giriş yapamıyorsa bu belgeyi onaylatarak SGK İl Müdürlüğü'ne veya İlçe Müdürlüğüne belgeleri sunmanız gerekmektedir. Bundan sonra ise işgörmezlik parasını almaya hak kazanırsınız. Ayrıca şunu da belirtelim, doğum parası alabilmek için bölgenizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine de başvuru yapabilirsiniz. Anne veya baba Aile Bakanlığı'nın internet sitesinden çocuğun TC kimlik numarasıyla başvuru yapabilir.

DOĞUM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

SGK doğum parası sorgulamak için e-devlet sistemine (http://www.turkiye.gov.tr) giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için eğer e-devlet şifreniz yoksa, bankanızın internet şubesine giriş yaptıktan sonra e-devlete giriş linkini kullanabilirsiniz. Eğer banka internet şubesi kullanmıyorsanız en yakın PTT merkezlerine giderek e-devlet şifresi alabilirsiniz. E devlete giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu yazan menü altında "4A/4B İşgörmezlik Ödemesi Görme" menüsüne tıklamalısınız. Bu menüye geldikten sonra siz de doğum parası sorgulaması yapabilirsiniz.
sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
TEB Pos Komisyon Oranları 2019
Tarih : 2019-08-20 21:34:41
Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?
Tarih : 2019-08-11 12:54:56
.
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA