Doğum Yardımı Nereden Alınır?

Çalışan veya çalışmayan anneler için ödenen doğum parası nereden alınır? 2020 Doğum yardımı parası başvurusu nasıl yapılır diyorsanız bu sayfaya bakabilirsiniz.

Doğum Yardımı Nereden Alınır?

15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan tüm annelere doğum yardımı adı altında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödeme yapılmaktadır. Peki doğum parası nereden alınır, başvurular nereye yapılır, 2020 yılında doğum yardımı parası ne kadar oldu ve ödemeler nasıl yapılıyor? Doğum yardımı parası ile ilgili tüm merak edilenleri araştırarak aşağıda maddeler halinde açıkladık.

 

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

2020 yılında doğum yardımı alabilmek için SGK'lı olarak çalışan veya çalışmayan tüm annelere ayırt edilmeksizin bu ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeyi alabilmek için mutlaka T.C. vatandaşı olmanız ve çocuğun sağ olarak doğması gerekmektedir. Bu parayı alabilmeniz için mutlaka başvuru yapmanız gerekmektedir, otomatik olarak ödenen bir yardım türü değildir. Başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmet Merkezlerine, Yurt Dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler veya Konsolosluklara başvuru yapılabilir. Başvuruyu bizzat kimlik belgesiyle yapmanız istenmektedir, şuan için e-devlet üzerinden başvurular kabul edilmemektedir. Doğum yardımı başvurusu yapmak için yukarıda saydığımız yerlerde alacağınız dilekçeyi doğru şekilde doldurarak görevliye teslim etmelisiniz.


Eşim SSK'lı olan bir kişi doğum parası alabilir mi?
Hayır alamazsınız, sadece kendisi SSK'lı olarak çalışan kadınlar doğum parası alabilirler. Örnek olarak ev hanımları bu parayı alamazlar, sadece belirli bir işte SSK'lı olarak çalışan kadınların bu hakkı kullanmaları şarttır. Fakat SSK'ya bağımsız olarak çalışan ve Bağ-kur ödemelerini kendisi yatıran kişi de bu parayı alabilir.

 

Ödemeler Nereye Yapılıyor?

Doğum yardımı veya emzirme parası başvurusu yaptıktan sonra ödemeler PTT şubesine annenin T.C. kimlik numarası üzerine yatmaktadır. Siz de para yattıktan sonra herhangi bir PTT şubesinden sadece kimlik belgesiyle paranızı alabilirsiniz. Paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyorsanız çocuk parası sorgulama sayfasına göz atabilirsiniz.

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?
SSK''lı olarak çalışan annelere ve çalışmayan annelere ödenen doğum parası, doğum yapan anne çalışsın veya çalışmasın devlet tarafından ödeniyor. 2020 yılında doğum parası almak için gereken şartlar ise bunlardır:

  • Doğum yardımından yararlanmak için başvuru yapılması gerekmektedir,
  • Çocuğun sağ olarak doğmuş olması gerekiyor,
  • Kamu personeli memur anneler, SSK veya Bağ-Kur'lu anneler veya çalışmayan anneler bu yardımdan yararlanabilir.


Doğum Yardımı Ne Kadar Oldu?
2018 yılında doğum parası almak isteyenlerin bir diğer merak ettiği husus doğum parasının ne kadar yatırılacağıdır. Şu anda devletimiz, doğan her çocuk başına karşılıksız olarak 3 farklı destek sunkaktadır. 300 lira ile 600 lira arasında değişebilen doğum parası ve 149 TL süt parası alınabilmektedir. Birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 TL doğum parası alabilirsiniz. Bu tutarlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından artırılabilmektedir.


DOĞUM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
SGK doğum parası sorgulamak için e-devlet sistemine (http://www.turkiye.gov.tr) giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için eğer e-devlet şifreniz yoksa, bankanızın internet şubesine giriş yaptıktan sonra e-devlete giriş linkini kullanabilirsiniz. Eğer banka internet şubesi kullanmıyorsanız en yakın PTT merkezlerine giderek e-devlet şifresi alabilirsiniz. E devlete giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu yazan menü altında "4A/4B İşgörmezlik Ödemesi Görme" menüsüne tıklamalısınız. Bu menüye geldikten sonra siz de doğum parası sorgulaması yapabilirsiniz.

 

Eşi Çalışanlar Süt Parası Alabilir

Süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği almak için de SGK'lı olarak çalışıyor olmanız gerekmemektedir. Eğer eşiniz SGK'lı olarak çalışıyorsa bu durumda emzirme ödeneği de alabilirsiniz. Süt parası 2020 yılında gelen zamlarla beraber 202 TL ödemesi beklenmektedir. Siz de doğum yardımı nereden alınır, başvuru nasıl yapılır ve doğum yardımı ücreti hakkında güncel bilgileri bu sayfamızdan inceleyerek süt parası ve doğum yardımı parasını 2020 senesinde de alabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi (PDF)

Çocuk Parası Başvurusu

Yorum yap:

Kapat