VEDOP Beyanname Sorgulama

Beyanname sorgulama Vedop ile, internet üzerinden beyanname sorgulaması yapılabilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesi üzerinden Vedop beyanname sorgulaması yapabilirsiniz.

VEDOP Beyanname Sorgulama

 İnternetin hayatımıza girdiğinden beridir pek çok önemli gelişmeler kaydedildi. Vedop beyanname sorgulama sistemini kullanarak sizde elektronik ortamda beyannameler görüntülenebilir. İnternetin hayatımızda yer edindiğinden beridir devletimiz de pek çok kalemde vatandaşın rahat edebilmesi için sistemler geliştiriyor. Bunlar arasında da en çok kullanılan UYAP ( Ulusal Yargı Ağı Projesi ), MERSİS ( Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ), MERNİS ( Merkezi Nüfus Kayıt Sistemi ), POL - NET, GBT, VEDOP ( Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ) olmaktadır. Bu konumuz üzerinden sizler için beyanname sorgulama VEDOP ile nasıl yapılır konusunu ele alacağız.

VEDOP SORGULAMA

VEDOP yani Vergi Dairesi Otomasyon Projesi, vergi dairesine giderek vakit kaybını önlüyor ve online işlemlerden Vedop ile beyanname sorgulaması yapılabiliyor. Vedop'tan beyanname görüntüleyebilmek için de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi sitesi www.gtb.gov.tr üzerinden, yada direk olarak aşağıda yer alan adresten
 sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesinden Vedop Sorgulaması yapmak için tıklayınız.


Sorgulama Nasıl Yapılır?

Siteye gittiğinizde karşınıza çıkan ekranda "Beyanname sorgulama, Azo Durumu, Çıktı seri no" gibi seçeneklerin yanı sıra Beyanname, ETGB, Beyanname durumu, Azo durumu, Çıktı Seri No, TRT Bandrol Durumu, ETGB Kapanma tarihi gibi seçenekler vardır. Bunlar yapılacak işleme göre seçildikten sonra "Beyanname Numarası" yazan bölüme ilgili beyannamenin numarasını yazarak "Sorgula" dedikten sonra, Şekil doğrula bölümünü doğru şekilde tamamlamalısınız. Sitede yer alan "AZO DURUMU" kısmı; beyannamenizin AZO sistemine aktarıldığı veya aktarılmadığını belirtiyor. Beyannamelerin belirli tarihler arasında verilmesi gerektiğinden dolayı VEDOP sistemine girerek beyannamenin kayıtta olup olmadığı öğrenilebilir.

Beyanname nedir? Beyannameyi bilmeyen takipçilerimizi için kısaca bahsedelim. Gerçek ve tüzel kişilerin devlet üzerinden bir konuda yapılan bildirimler olarak açıklayabiliriz. Fakat bu da daha çok vergi sistemleri üzerinde kullanılmakta ve vergi beyannamesi olarak isimlendirilmektedir. VEDOP ( Vergi Dairesi Otomasyon Sistemi )'ni Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı ortak çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Sistemin geliştirilmesi ve vatandaşların daha kullanışlı bir yapıya kavuşması adına çalışmalar devam etmektedir. Günümüzde istenilen rakamlarla kullanılmayan bu sistemin, önümüzdeki günlerde daha da kullanışlı bir yapıya kavuşacağını da beklemekteyiz. 

İlgili içerikler:

Banka borcu sorgulama
E devlet kredi borcu sorgulama

 

Yorum yap:

Kapat