Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?

SGK'lı olarak çalışmayan pek çok kişi sigortasız olanlar sağlık ocağına gidebilir mi diye merak etmektedir. Bu sayfadan sigortası olmayanların sağlık ocaklarında nasıl tedavi olacaklarını hazırladık.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?

Bir çok kişi sigortasız olanlar sağlık ocağına gidebilir mi diye merak etmektedir. Biz de bu sayfamızda sigortası olmayanların sağlık ocağında muayene olmaları için ne yapmaları gerektiğini araştırdık. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde bulunan sağlık ocakları pek çok vatandaşın acil sağlık hizmetini üstlenmektedir. Aile Hekimleri tarafından yönetilen Sağlık ocaklarında sağlık hizmeti alabilmek için illa SGK'lı olarak çalışıyor olmanız gerekmez. Sigortası olmayanlar da, işsiz olan vatandaşlar da Aile Hekimliği hizmetinden yararlanabilmektedir. Sağlık Ocaklarında muayene olmak isteyen kişiler MHRS sisteminden randevu alarak sağlık ocağına gidebilirler. Ayrıca sağlık ocaklarında bulunan sistemler yardımıyla anında sıra alabilir ve sıranız gelince hemen aile hekimi tarafından tedavi olabilirsiniz.

Sağlık Ocağında Muayene Ücreti Nedir

Sağlık ocaklarında tedavi olan sigortası olmayan kişilerin aklındaki ilk soru muayene ücretleridir. Sigortası olmayan, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız, çalışmayan ve işsiz olan kişiler Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gelir testi yaptırarak gelir testi sonucuna göre Sağlık ocaklarından ücretsiz tedavi olabilirler. Sağlık Ocaklarında tedavi olan kişilerin sağlık hizmet ücreti ise eczanelerde ödenmektedir. Muayene ücreti olarak sağlık ocaklarında hiçbir zaman yüksek bir ücret alınmaz. İlacınızı eczaneden alırken sağlık hizmeti olarak ödenen ücretin ne kadar olduğunu eczaneden öğrenebilirsiniz.

Sigortasız Olanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi

Evet, sigortanız yoksa ve sosyal güveneniz bulunmuyorsa siz de sağlık ocağında muayene olabilirsiniz. Eğer geçici olarak farklı bir yerde bulunuyorsanız size en yakın olan sağlık ocağına giderek misafir hasta olarak muayene olabilirsiniz. Ancak üç aydan fazla o yerde bulunacaksanız aile hekiminizi sağlık ocağında taşımanız gerekecektir.

Sigortası Olmayanlar Devlet Hastanesi Muayene Ücreti

SGK'sı olmayan kişiler devlet hastanelerinde muayene ücreti 30 TL olarak alınmaktadır. Siz de sigortasız olarak sağlık hizmetlerinden devlet hastanelerinde yararlanmak istiyorsanız öncelikle 30 TL sağlık hizmet ücretini ödemeniz gerekmektedir. Sigortasız ve işsiz olan kişiler ayrıca ilgili aile hekimine yani sağlık ocaklarına giderek muayene olabilirler. Ayrıca farklı bir ilde bulunuyorsanız size en yakın sağlık ocağına giderek "misafir hasta" statüsünde tedavi olabilirsiniz. Misafir hastalardan herhangi bir ekstradan ücret alınmamaktadır. Ayrıca bulunduğunuz yerde 3 aydan fazla kalacaksanız aile hekiminizi taşımanız da gerekmektedir. Aile hekimi değişikliği yine sağlık ocağından yapılabilir.

Bu sayfamızdaki bilgilere göz atarak sigortasız sağlık ocağına gidebilir mi sorusuna yanıt alabilir, sigortası olmayanların sağlık ocaklarında nasıl muayene olabileceklerini öğrenebilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat