Kredi Kartı Aidat Geri Alma 2022

Tüm bankaların kredi kartı aidatı geri alma 2022 yılı güncel yöntemleri bu sayfada. Siz de e-devlet üzerinden kredi kartı aidat iade başvurusu yaparak yıllık aidat ücretini geri alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidat Geri Alma 2022
Kredi kartı tüm dünyada yaygın olarak kullanıldığı gibi, ülkemizde de bir çok kişi tarafından yoğun şekilde kullanılmaktadır. Kredi kartlarında yaşanılan en büyük sorun ise bankaların yıllık olarak aldıkları aidat ücretleridir. Her bankanın farklı fiyat politikası olmasına karşın kredi kartlarından 80 TL ile 400 TL arasında bir aidat alındığı bilinmektedir. Peki kredi kartı aidatı geri alma 2021 yılında nasıl yapılır ve aidat paraları geri alınabilir mi? Yıllık kredi kartı aidat ücretinizi iade almak için e-devlet üzerinden, bankanıza başvuru yaparak veya tüketici hakem heyetine başvurunuzu yaparak paranızı iade alabilirsiniz. Ayrıca her yıl bu gibi durumlarla uğraşmamak için yıllık aidatı olmayan kredi kartlarından birisini alabilir ve aidatsız olarak kredi kartı kullanabilirsiniz. Kredi kartı aidatının iade edilme süreciyle alakalı tüm gerekenleri bu sayfamızda açıkladık.
 

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Geçtiğimiz yıllarda hükümetin çalışmaları sonrasında bankaların almış olduğu yıllık kredi kartı aidat ücretleri iade edilebiliyor. Günümüzde bankalar kredi kartlarından yıllık aidat ücreti almaktadır ancak bu parayı kredi kartı sahibinin itirazı sonrasında tekrardan iade alması mümkündür. 12 ayda bir olarak kesilen bu ücreti tekrardan iade almak istiyorsanız kredi kartının sahibi olduğu bankadan, e-devlet üzerinden veya tüketici hakem heyetine başvurunuzu yaparak verdiğiniz paranızı alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden birisini kullanarak iade başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden iade başvurusu yapabilmeniz için aktif kullandığınız bir e-mail adresi, bankanız tarafından kesilen kart aidatını gösteren dekont (pdf olarak bankanızın internet bankacılığından indirebilirsiniz) yeterlidir. Bu belgeye sahip olduktan sonra aşağıdaki başvuru yol haritasını takip ediniz. E-devletten kart iade başvurunuzu yapmanız için ilk olarak bankaya yazılı olarak dilekçeyle başvuru yapmanız gerekiyor. Kredi kartınız üzerine eğer otomatik fatura talimatı veya aylık 500 TL ve üzerinde harcamanız varsa büyük ihtimalle bankanız kart aidatınızı iade edecektir. Bankadan red gelmesi durumunda E-devlet sitesine giriş yaparak başvurunuzu TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne yapmanız gerekiyor.
 

Bankaya Kart İadesi Başvuru Dilekçesi

Kredi kartı aidatlarını geri alabilmek için öncelikle 2014 yılında çıkarılan yasayı inceleyelim. Bu yönetmeliğe göre eğer kredi kartı sözleşmenizde kredi kart aidatları ile ilgili bir madde yer alıyorsa ve bunu siz kabul ederek kartı almışsanız o zaman parayı geri alabilmeniz mümkün değildir. Yani mahkemeye gidip dava açsanız bile eğer öyle bir sözleşmeye imza attıysanız, aidatı geri almamanız mümkün değildir. Ancak sözleşmenizde öyle bir madde yok diyorsanız o zaman ilinizde bulunan Tüketici Koruma Derneği'ne başvuru yapabilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki görselde yer alan dilekçe kullanılmaktadır. Ancak sözleşmenizde ilgili madde varsa sizin aleyhinize karar çıkacağını bilebilirsiniz. Resmi Gazete'de yayımlanan Yargıtay kararı doğrultusunda siz de bir dilekçe ile tüketici hakem heyetine başvurunuzu yaparak para iadenizi alabilirisiniz.
 

Kredi kartı aidatı iadesi dilekçe örneği;

Ziraat Bankası Müdürlüğü’ne

7755 4400 1108 0000 0000 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan 02.01.2020 tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki 110 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

 

İsim / Soyisim

İmza

 

E-Devlet Kredi Karti Aidatı Geri Alma

E-devlet sistemi üzerinden siz de kredi kartınızın yıllık aidatını geri almak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yolları izlemeniz yeterlidir:
  • İlk olarak E-devlet sitesine T.C. Kimlik Numaranız ve E-devlet şifrenizi yazarak giriş yapınız. (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/)
  • Karşınıza çıkan e-devlet sitesinde "Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti" sayfasına gidiniz. (https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti)
  • "Yeni Başvuru" butonuna tıkladıktan sonra başvuru sayfasına gidebiliriz.
  • Onay sayfalarını onayladıktan sonra, 4. aşamada bankalar listesi karşımıza çıkacaktır. Bu sayfada kartınızın ait olduğu bankayı seçelim.
  • Bilgileri kontrol ettikten sonra onaya göndererek kredi kartı aidat iadesi başvurusunu tamamlayabiliriz.
 
Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra yaklaşık 30 gün içerisinde e-devlette kayıtlı olan mail adresinize bir e-posta gelecektir. Bu e-postayı bankanıza iletmeniz durumunda kartınızdan kesilen yıllık aidat ücretini tekrardan iade alabilirsiniz. Tüketicileri korumak için çıkartılan yönetmeliğe göre tüm bankalar buna uymak zorundadır. Buna göre tüm bankalar yıllık ücreti olmayan kart vermek zorundadır. Bu ek kartları bankanızdan talep edebilirsiniz ve yıllık ücreti olmadan kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu kartlarda taksit veya bonus puan gibi özellikleri olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

Müşteri Hizmetlerinden: İlgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak aidat ücretinizin geri yatırılmasını aksi taktirde kartı kapatacağınızı söyleyin. Kredi kartı kapatmama sözünüze karşılık olarak size aidatın yarısını bonus olarak yatırma teklifi edebilirler. Bunu her bankalar yapmıyor ama Garanti Bankası, İş Bankası gibi bankalar 1 yıl kredi kartı kullanma sözü verdiğiniz taktirde paranın yarısını iade etmektedir. Ancak yatan parayı da 1 ay içerisinde harcamanız gerekiyor. Bu da kredi kartı aidatlarını iade almak için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.
 
Siz de bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri okuyarak kredi kartı aidat geri alma 2022 yılında nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilir, bankanızın kredi kartından kestiği yıllık aidat ücretinizi alabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat