Kredi Kartı mı Banka Kartı Mı Avantajlı?

Bu sayfamızda kredi kartı mı banka kartı mı avantajlı diye araştıranlara özel olarak hangi kartın daha iyi olduğunu karşılaştırdık.

Kredi Kartı mı Banka Kartı Mı Avantajlı?

Bu sayfamızda kredi kartı mı banka kartı mı diye merak edenlere özel olarak hangi kartın avantajlı olduğunu araştırdık ve karşılaştırdık.Günümüzde hesap kartlarıyla kredi kartları tek bir çatı altında toparlanırken; farklı bankalardan alınma durumlarında ise ayrı ayrı kartlar oluşturmaktadır. Bu durumda iki ürünün de değeri ve gereği çok önemliyken, çoğu insan bu iki ürünü kullanırken farklarını farketmemektedir. Arkada bırakılan dönemde hesap kartları ve kredi kartları uluslararası ve ülkemizde de internet kullanımlarına kapatılırken; günümüzde kredi kartları ve hesap kartları online alışverişlerde sık sık kullanılmaktadır. Çoğu insan internet alışverişlerinde bu kartları kullanırken yine farklarını bilmemektedir. Kampanyaların oluşturulduğu kredi kartları hesap kartlarına göre yine daha çok kullanılmaktadır.
 

Kredi Kartı Nedir?

Bankalar tarafından sizlere sunulan ve belli bir limiti olan "borç para" kartları olarak tanımlanabilen kartlara verilen isimdir. Bu borç parayı alışverişte ve istedğiniz yerde kullanabilme olanağı ve taksit seçenekleri insanların maddi durumunu rahatlatmaktadır. Bazı yerlerde yine büyük miktarda olan alışverişi de komisyonsuz şekilde taksitlendirebilmektesiniz. Kredi notunuza ve gelir belgenize göre banka tarafından size sunulan kredi kartının bir limiti belirlenir ve düzenli ödemelerinize göre yine bu limit artar yada azalır. Bunun için limit artırma talebinde bulunmalısınız. Banka uygun gördüğü durumlarda olumlu yanıt vermekte ve limitinizi hemen artırmaktadır. Anlaşmalı mağazalardan alışverişlerinizde kullanabileceğiniz kredi kartları, yapılan alışverile göre yine puan vermekte ve bu puanlarla yine alışveriş yapabilmektesiniz. Çoğu sektörde sık sık duyurulan kredi kartı kampanyalarından yararlanmak için bu kampanyaları takip etmelisiniz. Kredi kartınızı limitinize göre nakit ihtiyaçlarınızda, nakit avans çekiminde ve alışverişlerde kullanabilirsiniz.

Kredi kartı mı banka kartı mı

Kredi kartı mı banka kartı mı diye düşünenler ve karar veremeyenler için de bir araştırma yaptık. Kredi kartıyla banka kartı arasındaki en önemli özellik, kredi kartıyla her zaman alışveriş yapabiliyorken, banka kartlarıyla sadece "hesabınızda para varsa" alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartları; belirli bir limit dahilinde size verilen ve temsili krediyi ifade ederken, banka kartı ise; bankanın size sunduğu hesaba ait olan karttır. Kredi kartlarıyla alışveriş yaparken belirli bir faiz oranı üzerinden banka komisyon almaktadır. Ayrıca kredi kartlarının yıllık aidat ücretleri de bulunurken, banka hesap kartlarının herhangi bir yıllık aidat ücreti yoktur. Siz de bu avantaj ve dezavantajları karşılaştırarak banka kartını mı kredi kartını mı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.


Banka Kartı Nedir?

Bankaların sizlere sunmuş olduğu hesap kartlarından da alışveriş yapılması mümkündür. Ancak taksitlendirme ve ödünç para uygulaması o kartlarda geçerli değildir. Yani banka hesabınızda bulunan parayı kullanabilirsiniz. Yani yükle-kullan uygulamasıyla kullanılan hesap kartları yine alışverişlerde puan kazandırmamaktadır.  Bazı özellikleri ise; internetten yada mağazalardan hesaptaki para durumunuza göre alışveriş yapabilirsiniz. Hesap kartlarının avantajı ise şu şekildedir. Sadece hesapta bulunan parayı harcayabilirsiniz bu da maddi durumunuza göre kendinizi kontrol etmenize olanak tanır. Hesap kartlarından ay sonu ekstresi gibi bir şey size yansımaz. Çünkü içerisinde bulunan miktarınıza göre harcama yapabilirsiniz.
 

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar

Bankadan almış olduğunuz farklı ürünlerden yalnızda iki tanesi olan kredi kartı ve banka kartı; çoğu durumlarda birbirine karıştırılıyor ancak kullanım amacına göre birbirlerine çok uzaktalardır. En belirgin farkı ise alışveriş sırasında banka kartıyla sadece hesapta bulunan parayı harcayabilirken; kredi kartında ise size sunulan "borç para limitini" harcayabilirsiniz. Size verilen bu borç para yine ay başı ekstrenize yansımaktadır. Banka kartıyla sadece hesabınızda para varken alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartında ise size verilen belirli bir limiti temsil etmektedir. Kredi kartı dönem içi hareketlerinizi atmlerden, internet şubelerinden, telefon bankacılığı müşteri hizmetlerinden takip edebilirsiniz. İşte kredi kartı ile banka kartı arasındaki farklar:

  • Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapabilir, banka kartı ile yapamazsınız.
  • Kredi kartı limitini arttırabilir, banka kartınızdaki nakit miktarı kadar harcama yapabilirsiniz.
  • Kredi kartı ile sonradan taksitlendirme yapabilir, banka kartı ile yapamazsınız.
  • Kredi kartı ile nakit avans çekebilir, banka kartınızda para varsa çekebilirsiniz.
  • Kredi kartınızda internet alışverişlerinde taksit yapabilir, banka kartınızda taksit yapamazsınız.

Özellik

Kredi kartı

Banka kartı

Alışverişlerde taksit

Evet

Hayır

Alışverişi sonradan taksitlendirme

Evet

Hayır

Nakit avans çekimi

Evet

Hayır

Taksitli nakit avans

Evet

Hayır

Yıllık aidat ücreti

Evet

Hayır

Kredi kartları sayesinde yapılan alışverişlerde taksitlendirme imkanı vardır. Ancak banka kartıyla yapılan alışverişlerde direk olarak hesabınızdan düşürülür. Her iki kartla da nakit para çekebilmek mümkündür. Ancak; kredi kartıyla nakit çekimlerde size faiz yansımaktadır. Banka kartı nakit çekimlerde ise zaten hesabınızda bulunan kendi paranızı çekmiş olursunuz. Banka kartları için çoğu banka kart kullanım ücreti almamaktadır. Ancak kredi kartlarında yılın belli dönemlerinde hesap işletim ücreti talep edilmektedir. Bu ücreti çoğu banka kampanya yaparak "2 adet otomatik fatura" yada farklı şeyler isteyerek almamaktadır. Nakit avans çekimleri için talep edilen faiz ücretleri oldukça yüksektir. bunun için kredi kartlarından nakit avans çekilmesi taraftarı olmadığımızı belirtmekte yarar vardır. Bu sayfamızı kredi kartı mı banka kartı mı diye araştıranlara özel olarak kredi kartının mı yoksa banka kartının mı avantajlı olduğunu hazırladık. Siz de aşağıda yer alan en kolay kredi kartı veren bankalar sayfamızı ziyaret ederek anında onaylanan kredi kartlarını karşılaştırabilirsiniz.

En kolay kredi kartı veren bankalar

En iyi kredi kartı

Yorum yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Şükrü tan

Hesap kartı almak istiyorum

2022-03-15 20:05:48 -