Akbank Kredi Kartı Yıllık Üyelik Ücreti İptali - Aidat Geri Alma

Akbank kredi kartı yıllık aidat ücreti iptal etme ve kart ücreti iadesi nasıl yapılır sorusuna bu sayfadan yanıt bulabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Yıllık Üyelik Ücreti İptali - Aidat Geri Alma

Her bankada olduğu gibi Akbank kredi kartlarından da yıllık aidat kart ücreti alınmaktadır. Bu ücretler, Akbank kredi kartı sözleşmesinde açık olarak belirtilmektedir. Özellikle Şikayetvar sitesinde yer alan şikayetlere göre, Akbank kredi kartı yıllık kart ücreti şikayetleri tüketicileri rahatsız etmektedir. Ancak ilgili yasalara göre bankalar yıllık kart ücreti alma hakkına sahiptir.

Birçok tüketici bankaların almış olduğu yıllık kart ücretlerinin "yasal olmadığı" yanılgısına düşmektedir. Oysa ki Danıştay 15. Dairesi, tüketicilerden “hesap işletim ücreti” alınmasına yönelik hükmü  2014/9570 E. 2018/1194 K. Sayılı kararı oy birliğiyle iptal etti. Yani bankaların sadece banka hesaplarından yıllık kart ücreti alması yasaklanmıştır. Kredi kartlarından bankalar yıllık kart ücreti almaya devam etmektedir.

Akbank Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi

Yukarıda da açıklamalarımızı destekler nitelikte, Akbank ve diğer bankalar ilgili bankacılık yasalarına göre kredi kartlarından yıllık kart ücreti alabilir. Akbank kredi kartı yıllık ücretlerine bakıldığında 39,50 TL ile 245 TL arasında yıllık aidat ücreti bulunmaktadır. Kredi kartı yıllık kart ücretine itiraz etseniz bile banka yıllık aidat ücret ödemesini yapmayacaktır. Eğer yıllık kart ücreti ödemek istemiyorsanız, Akbank aidatsız kredi kartı başvurusu sayfasından yıllık kart ücreti olmayan kredi kartına başvuru yapabilir, diğer yıllık kart ücreti ödediğiniz kredi kartını Akbank kredi kartı iptali sayfasında yer alan bilgilere göre iptal edebilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücretleri 2022

Kart Tipi
Asıl Kart Ek Kart
Axess Klasik** 171,50 TL

85 TL

Axess Gold** 191,50 TL

95,50 TL

Axess Platinum** 216,50 TL

108 TL

Axess Business/Axess KOBİ 245 TL

-

Axess Öğrenci *** 39,50 TL

-

* Tüm kart ücretlerine BSMV dahildir.
**28 Şubat 2021 itibarıyla geçerlidir.
***Axess Öğrenci kredi kartından ilk yıl kart ücreti alınmamaktadır.

"Bankalar Aidatsız Kredi Kartı Sunmak Zorunda"

Resmi Gazete'de yayımlanmış olan Tüketicinin korunması hakkında kanun 31. Madde 3. maddesine göre, bankalar ve kart çıkaran kuruluşlar tüketicilere yıllık kart üyelik aidatı olmayan ve ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. Siz de bankalarda yıllık kart ücreti ödemeden kredi kartı kullanmak istiyorsanız, aidatsız kredi kartı veren bankalar sayfasına göz atabilirsiniz.

Yıllık kart ücreti ödemek istemeyenler ne yapabilir?

Eğer bankalara yıllık kredi kartı ücreti ödemek istemiyorsanız, mevcut kredi kartınızı aidatsız bir kredi kartıyla değiştirebilirsiniz. Her bankada yıllık kart ücreti olmayan aidatsız kredi kartları bulunmaktadır. Akbank aidatsız kredi kartı ise Free kredi kartı aidatsız olarak adlandırılmaktadır.

Kullanılmayan kredi kartı için yıllık üyelik ücreti ödemesi iptal edilir mi?

Kredi kartının yıllık üyelik ücreti, ilk kullanım sonrasında yıllık olarak alınmaktadır. Yani kredi kartınızı hiç kullanmadıysanız, banka sizden kart ücreti almaz. Eğer kredi kartınızı 180 gün boyunca kullanmamışsanız banka bu kartı "hareketsiz" olarak görecek ve yıllık kart ücreti almayacaktır. Böyle bir kredi kartınız bulunuyor ve banka sizden ücret tahsil ediyorsa, bu ücretin iade edilmesi için bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Akbank kredi kartı yıllık ücret iadesi için araştırmalarımızı bu sayfada hazırladık. Siz de yıllık kart ücreti ödemekten kurtulmak istiyorsanız bankanın yıllık aidat ücreti olmayan kredi kartına başvuru yapabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. https://www.axess.com.tr/axess/sayfa/1/678/axess-kredi-karti-sozlesmesi
  2. https://www.axess.com.tr/axess/sayfa/1/321/faiz-ve-ucretler
  3. https://www.akbank.com/kredi-karti-aidati
  4. https://pinarsakrak.av.tr/hesap-isletim-ucreti-iptal-edildi/
  5. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm
  6. https://www.bddk.org.tr/Sss/Liste/114

Yorum yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Basri ERKOL

kart ücreti iptali

2022-04-09 14:05:27 -
Kapat