EFT Kalkıyor Yerine FAST Geliyor: Peki FAST Nedir?

FAST olarak adlandırılan yeni sistem önümüzdeki yıldan itibaren uygulamaya konulacak. EFT yerine gelecek FAST ile birlikte banka müşterileri paralarını saniyeler içerisinde transfer edebilecek.

EFT Kalkıyor Yerine FAST Geliyor: Peki FAST Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) uzun zamandır beklenilen yeniliği bugün resmi internet sitesinden duyurdu. EFT, özellikle araba satışı, ev satışı gibi ticari işlemlerde pek çok kişinin dolandırıcılık yapmasına olanak tanıyordu. Hafta sonu ve resmi tatil günleri ile mesai saatleri dışında yapılamayan EFT, pek çok sıkıntıyı bünyesinde barındırıyordu. Bundan dolayı Merkez Bankası da bir adım atarak EFT yerine geçebilecek bir uygulamayı duyurdu: FAST. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi adında duyurulan FAST ile para göndermek artık daha kolay olacak.

Fast Nedir?

Bir bankadan farklı bir bankaya para göndermek için EFT'yi kullanıyorduk. Havale 7 gün 24 saat yapılabiliyorken, EFT sadece EFT saatleri içerisinde yapılıyordu. Merkez Bankası da bu soruna çözüm üretmek için para transferlerinin artık FAST ile yapılacağını duyurdu. Aynı havale gibi 7 gün 24 saat para transferi yapmaya olanak sağlayan FAST, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmet verecek ve kademeli olarak tüm vatandaşların hizmetine sunulacak.

Yapılan açıklamada, sistemin kısa zaman içerisinde tüm bankaları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflendiği belirtildi. FAST ödeme sistemiyle birlikte para transferlerinin  telefon numarası, e-posta adresi, kimlik numarası, adres veya diğer bilgiler ile daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan "kolay adresleme sistemi" de kullanımda olacak.

Yorum yap:

Kapat