Ziraat Bankası Eşleşmiş Cihaz Hatası Çözümü

Ziraat mobile giriş yapamıyorsanız kayıtlı cihazı yani eşleşmiş cihazı kaldırmanız gerekir. Ziraat mobil eşleşmiş cihaz kaldırma işleminin nasıl yapıldığını bu sayfamızda açıkladık.

Ziraat Bankası Eşleşmiş Cihaz Hatası Çözümü

Telefonunuza format attıktan sonra veya cep telefonunuzu değiştirdikten sonra, Ziraat mobil bankacılık uygulamasına girmeniz için eşleşmiş cihazınızı kaldırmanız gerekmektedir. Bu sayfamızda Ziraat eşleşmiş cihaz kaldırma işleminin nasıl yapıldığını açıkladık. Ziraat mobil bankacılığa giriş yapamıyorum, SMS geliyor onaylıyorum ve eşleşmiş cihazı kaldırın diye uyarı ile karşılaşıyorsanız lütfen aşağıdaki bilgileri takip edin.

Öncelikle şunu belirtelim; Ziraat eşleşmiş cihaz hatası ile karşılaşıyorsanız bu sorunu Chrome, Safari gibi cep telefonunuzdaki tarayıcıdan veya bilgisayarınızdan Ziraat internet bankacılığına giriş yaparak çözebilirsiniz.

  1. İlk olarak tarayıcıdan ziraatbank.com.tr adresine gidin.
  2. Sayfanın üstünde yer alan "İnternet Şubesi - Bireysel" butonuna tıklayıp bilgilerinizle giriş yapın.
  3. "Menü"ye tıkladıktan sonra "Profil ve Ayarlar" butonuna tıklayın.
  4. Güvenlik ve Şifre bölümünün altında yer alan "Eşleşmiş Cihazlarım" butonuna dokunun.
  5. Eşleşmiş cihazı kaldırmak için "DEVAM" butonuna basın.

"TAMAM" butonuna dokunduktan sonra eşleşmiş cihazınız sistemden kaldırılacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Ziraat mobil eşleşmiş cihaz hatası çözümü ile Ziraat mobil uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat