Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar (CCV)

Bu sayfamızda kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar, ne işe yarar, güvenlik kodu nedir sorularına yanıt aradık.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar (CCV)

  Günlük hayatımızda pek çok önemli yere sahip olan bankaların kredi kartları, teknolojiye ayak uydurarak daha da kullanışlı hale geliyorlar. Öyle ki, kredi kartından taksitli nakit avans çekme, alışveriş merkezlerinde kullanma, benzin harmalarını veya altın alımlarında taksitlendirme gibi işlemlerin yanı sıra kredi kartlarıyla e-ticaret alışverişlerde taksit yapabiliyoruz. Ayrıca kredi kartı kullanarak puan kazanıyor ve kazanılan puanlarla "bedava alışveriş" yapabiliyoruz. Peki özellikle e-ticaret yani internet alışverişlerinde karşımıza çıkan kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar ve nedir bu güvenlik kodu? Siz de bu sorulara yanıt arıyorsanız aşağıda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Kredi Kartı CCV Kodu Nedir?

Card Validation Value anlamına gelen CCV, kredi kartının güvenilirliğini sağlamaktadır. Bankalara ait kredi kartları her müşteriye özel olarak üretilmektedir. Üretilen kredi kartları, dolandırıcılık durumlarına önlem almak amacıyla yüksek güvenlik çipleri ve bilgileriyle donatılırlar. İnternet alışverişlerinde güvenlik amacıyla kullanımda olan CCV yani güvenlik kodu, kredi kartında bulunması zorunlu bir güvenlik uygulamasıdır. CCV güvenlik kodu genellikle kullandığımız kredi kartının arkasında yer almaktadır. Şerit üzerinde yer alan rakamlardan oluşan güvenlik kodu genellikle 3 haneli olmaktadır. Bazı kredi kartlarında güvenlik kodu kartın ön yüzünde yer alabilir. Özellikle American Express gibi kredi kartlarında güvenlik kodu kartın ön yüzünde yer almaktadır ve bu kod 4 hanelidir. Eğer aşağıdaki bankaların kredi kartlarını kullanıyorsanız, CCV güvenlik kodunun nerede yazdığını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

İnternet Alışverişlerinde Bunlara Dikkat Edin:

  • Alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin güvenilir olduğuna dikkat edin,
  • Alışveriş yapacağınız sitenin isminin tam ve doğru olduğundan emin olun, örneğin hepsiburada.com sitesinden alışveriş yapacaksanız domain'in hepsiburada.com olduğuna mutlaka dikkat edin. Dolandırıcılar örnek olarak hepsi1burada, hepziburada gibi harf cambazlığıyla sizleri ağlarına düşürmeye çalışıyor olabilir.
  • Alışveriş yapacağınız sitede SSL güvenlik sertifikası olduğunu kontrol edin,
  • Bu sitenin müşteri hizmetleri, iletişim bilgilerini bir yere kaydedin.
  • Kartınızdaki bilgileri kesinlikle site yetkililerine vermeyin.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı kullanan müşterilerin güvenilirliğini sağlamak amacıyla bankalar arasında yapılan çalışma sonrasında CCV yani kredi kartlarının güvenlik kodları üretilmiştir. Her kredi kartı için farklı olan bu güvenlik kodu, genellikle 3 hanelidir ve kredi kartının arka tarafında yazmaktadır. Güvenlik amacıyla bu kodun kredi kartı sahibinden başka kişinin bilmemesi önerilmektedir. 2001 yılında yürürlüğe giren CCV kodları, yeni çıkan tüm kredi kartlarına eklenmiş ve kullanılmaya devam edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KREDİ KARTINDAN NAKİT AVANS ÇEKME FAİZİ

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş

Kartınızın arka yüzünde yer alan kredi kartı CCV güvenlik kodunuz herhangi bir nedenle silinmiş ise mutlaka bankanıza müracaat ederek yeni bir kredi kartı isteyiniz. Kredi kartınızın yenilenmesini isteyerek güvenlik seviyenizi en üst düzeye çıkarabilir ve bir kaç gün içerisinde yeni CCV'si yazılmış kredi kartınızı alarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi Kartında Bulunan Diğer Güvenlik Önlemleri

Bankalar, dolandırıcılığa karşı kredi kartlarını üst düzey güvenlik teknolojileriyle donatmaya devam ediyor. Kredi kartlarında çipli güvenlik sisteminin yanı sıra güvenlik şeridi, kredi kartı sahibinin adı soyadı ve kart numarası gibi bilgiler de yer alıyor. Ayrıca kredi kartlarında gizli güvenlik önlemleri de yer almaktadır. Diğer yandan kredi kartlarının belli bir kullanım tarihi de bulunmaktadır. Kartınızın son kullanım tarihi geçtiyse siz de bankanızla iletişime geçerek kredi kartınızın yenisinin gelmesini isteyebilirsiniz. Kredi kartlarında bu güvenlik önlemlerinin yanı sıra, internet alışverişlerinde sms ile doğrulama gibi güvenlikler de bazı bankalarda bulunmaktadır.

Kredi kartlarının CCV kodları, kredi kartı numarasının aksine kabartmalı şekilde yazılmaz. Bunun nedeni ise, kredi kartının daha gerçek sahibine geçmeden dolandırıcıların eline geçme ihtimali ve bu kişilerin zarf üzerinden rakamları tahmin edebileceğinden dolayıdır. Visa, Mastercard, Diners Club gibi kredi kartlarının arkasında, imza bölümünün üst bölümünde 3 basamaklı CCV koduna ulaşarak alışverişinizi siz de tamamlayabilirsiniz. Güvenlik kodu olmadan internet üzerinden alışverişinizi tamamlayamazsınız.

CCV güvenlik kodunu bulmak için;

  1. Kredi kartınızın arka yüzünü çevirin.
  2. Kartınızın arka yüzünde yer alan imza şeridinde bulunan rakamların son 3 rakamı güvenlik kodu (CCV) olarak kabul edilir.
  3. Bu kodu kullanarak internet alışverişinizi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kart Güvenlik Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Bankası'nın bir çok kişi tarafından kullanılan kredi kartı BankKart'da güvenlik kodu, kartın arka yüzünde imza şeridi üzerinde yer almaktadır ve 3 hanelidir. Ziraat Bankası BankKart ismiyle hem kredi kartı hem banka kartı işlevi görmektedir. Bundan dolayı kartın ön yüzünde banka kartı bilgileri yer alıyorken, arka yüzünde ise kredi kartının bilgileri ve CCV1, CCV2 gibi bilgiler yer alır. Aşağıda bir resimle Ziraat Bankası CCV güvenlik kodunun nerede olduğunu da belirttik.

Ziraat Bankası kredi kartı CCV

Akbank Kredi Kartı Güvenlik Kodu Öğrenme

Akbank Axess özellikli kredi kartlarında da pek çok güvenlik önlemleri yer alıyor. CCV, CID, CVC gibi güvenlik önlemleri bunların başlıcaları. Siz de internet alışverişinizde Akbank Axess'i kullanacaksanız öncelikle güvenlik kodunun ve kartın diğer bilgilerini bilmeniz gerekiyor. İnternet alışverişinde kartın sahibinin ismi, soyismi, doğum yılı, telefon numarası (bankada kayıtlı numara), kart numarası ve CCV kodu istenebilmektedir. Axess kredi kartlarının güvenlik kodları kartın arka yüzünde 3 haneli olarak kartta bulunmaktadır. Kredi kartınızın güvenlik kodunu sizden başkası bilemez, dolayısıyla Akbank müşteri hizmetlerini arayarak güvenlik kodunu öğrenebilirim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

kredi kartı ccv nerede yazar?

Kredi Kartında Güvenlik Kodu Nerede?

İnternetten yaptığınız alışverişlerinizi tamamlamak istiyorsanız öncelikle bankada kayıtlı cep telefonunuzun açık ve yanınızda olması gerekmektedir. İNG, Garanti Bankası, TEB, Yapı Kredi, Odeabank, Denizbank gibi bankaların kredi kartlarından yapılan alışverişlerde çift taraflı doğrulama yapılmaktadır. Alışverişin tamamlanması için sms ile alışveriş onay kodu gönderilmekte ve alışverişi tamamlamak istiyorsanız bu kodu e-ticaret sitesine girmeniz gerekmektedir. Eğer sizin kullanımınız dışında bir durum varsa hemen bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak direk bağlanma numaraları sayesinde hemen kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Eğer bankanıza bu durumu bildirmezseniz kötğ niyetli kişiler kartınızın bilgilerini ele geçirerek alışveriş yapabilir. Kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar diye merak edenlere özel olarak bu sayfamızı araştırarak hazırladık. Siz de merak ettiklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümümüze yazabilir, bizlerden destek alabilirsiniz.

Merak edilenler:

Banka kartında hesap numarası nerede yazar?

İban no kaç haneli?

Yorum yap:

Kapat