Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı diye merak edenler için bu sayfada tüm ayrıntılı bilgileri açıkladım.

Bu sayfa hakkında bilgiler

Necati Öztürk Tarafından hazırlandı

AuthorElif Fidancı Tarafından güncellendi.
AuthorNecati Öztürk Tarafından kontrol edildi.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?
İçindekiler

Türkiye'de 2022 yılında kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı diye soran kişilere bu araştırmayı hazırladık. Kredi notu, bilindiği gibi bankaların kredi başvurularında değerlendirme mekanizması olarak kullandıkları notlama sistemidir.  Kredi notu öğrenmek isteyen kişiler öncelikle bankalardan kredi başvurusu yaparak notu öğrenebildiği gibi aynı zamanda findeks sitesinden de ücretli olarak sorgulama yapılmaktadır.

Kredi notunuzu öğrenerek size ne kadar kredi verilebileceğini öğrenebilir, kredi notunuz kötüyse düzeltmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Bu sayede kredi başvurusundan önce de kredilerin sonuçları aşağı yukarı bilinebilmektedir. Peki nedir bu kredi notu, bir kişinin kredi çekebilmesi için kredi notu kaç olmalı? Peki kredi çekmek için sadece kredi notunun mu iyi olması gerekiyor. İşte aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz bir araştırma konusu.
 

Kredi notu geniş bir ölçekte incelenir. Bankalara başvuru yapan müşterilerin "güvenilir" olup olmadığını gösteren kredi puanı günümüzde tüm bankalar ve finans kuruluşları tarafından kullanılmaktadır. Kredi puanı 0 ile 1900 arasında bir sayıda değerlendirilir ve kişinin veya kurumun kredi puanı ne kadar yüksek çıkarsa bankanın gözünde o kişi daha çok "güvenilir" olarak değerlendirilir. Yani Kredi notunuz ne kadar yüksekse, kredi başvurunuzun olumlu çıkma ihtimali o kadar yükselir. 1100 - 1499 arası "az riskli" gruba girerken, 1500 - 1699 arası grup ise "iyi" olarak değerlendirilir ve kredi çıkma ihtimali daha da yüksektir.


Kredi notu kaç olmalı?


Son zamanlarda en çok sorulan soruya yanıt veriyoruz. Kredi kullanmak isteyen kişiler bankalara başvuru yaptıklarında çoğu zaman olumsuz yanıt almaktadırlar. Bunun belli başlı prosedürleri vardır. Öncelikle neden red aldığınızı yani kredinin onaylanmamasını araştırın ve bankaya sorun. Bunu öğrendikten sonra da uygulamalara geçebilirsiniz. Kredi notu kaç olmalı diye soranlar için, çoğu kişinin olumsuz yanıt yemesi yani kredi verilmemesinin nedeni internet üzerinden, sms ile yapılan sürekli kredi başvurularıdır. Sms ile yada internetten başvuru yaptığınızda olumlu sonuç alsanız ve krediyi kullanmasanız bile kredi skorunuz düşer. Eğer başvurularınız olumsuz ve sürekli olarak başka bankalardan başvuru yapıyorsanız yine kredi notunuz düşecektir. Kredi notum nasıl yükselir, kredi notu yükseltme gibi şeylere de verebileceğimiz tek cevap zamandır.
  

Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı?

  • 0 - 799 arası kredi notu: En düşük kredi notudur. Riskli grupta yer alır ve bunun en büyük nedeni düzensiz ödemelerdir. Bankada daha önce işleminiz yoksa da bu grupta yer alırsınız.
  • 800 - 1299 arası kredi notu:Bu not aralığı da kredi çekmek için kefile ihtiyaç duyduğunuzu yada ipotek göstermeniz gerektiğini belirtir. Bu durum ise bankaların insiyatifine kalmış bir şeydir.
  • 1300 - 1499 arası kredi notu:Bu not aralığı ise az risk grubu denmektedir. Genellikle herhangi bir sorun yoksa kolay olarak kredi kullanabilmektedirler.
  • 1500 - 1699 arası kredi notu: Bu kredi notu aralığı ise başarılı bir seviyede yer almaktadır. Bu gruptakiler sadık müşterilerdir ve ödemelerini zamanında yaparlar. Bundan dolayı kredi başvuruları olumlu sonuçlanır.
  • 1700 - 1900 arası kredi notu: Bu kredi notuna sahip olanlar bankaların en güvenilir gördüğü kişilerdir.

Yukarıda yer alan kredi notu aralıklarına göre sizde kredi notunuza bakarak kredinin onay verilip verilmeyeceğini kestirebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda kredi notu çok iyi olan bir kişiye bile kredi verilmemektedir. Bunun bazı sebepleri vardır ve  bu durumu yine bankalar açıklamaktadırlar. Bankaya kredi neden onaylanmıyor diye sorarsanız karşılıklı çözüm bulabilirsiniz.

Tc kimlik numarasıyla kredi notu sorgulama konumuzda belirtildiği gibi, Kredi notunuzu sorgulamak istiyorsanız öncelikle Kredi Kayıt Bürosu'na üye olduktan sonra sorgulama yapabilirsiniz. KKB internet sitesinden sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca bankalara kredi başvurusu yaparak yine kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak her banka kredi notunuzu size söylemeyebilir bu onların çalışma prensibine göre değişebilir. Yine krediler bir çok faktöre göre verilmektedir. Bunların başında aylık gelir, kredi notu, maddi durumunuz vs. gelmektedir.

Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı. Bu duruma ise şöyle cevap verebiliriz, normal şartlarda kredi kullanmak için kredi notunuzun en az 1200'den başlaması gerekmektedir. Bazı bankalar kredi kullandırımlarını kendi insiyatiflerine göre onaylarlar. Örneğin kredi notunuz 1100 ise daha önce bankada olan işlemleriniz göz önüne alınarak size kredi verilebilir. Ancak kredi notunuzun kötü olması durumunda yani 1300'ün altında olması durumunda yüksek miktarlarda kredi kullanmanız da çok güç bir durumdur.

 

Riskli

Orta Seviye

Az Risk

Normal

Çok İyi
 


0 - 799


800 - 1099


1100 - 1499


1500 - 1699


1700 - 1900
 


Kredi notuRiskiKredi kullanabilme ihtimali
0-799En KötüOldukça Kötü
800-1099OrtaDüşük ihtimal
1100-1499NormalGelire göre çıkabilir
1500-1700İyiYüksek
1700-1900SüperÇok YüksekKredi notu nasıl hesaplanır?
Bankalar ve finans kuruluşları, müşterilerin kredi başvurularını pek çok kritere göre değerlendirerek yanıt verirler. Kredi başvurusunda en önemli değerlendirme aracı ise Findeks kredi puanıdır. Bu puanın hesaplanma süreci ise birden fazla değerlendirme aracına tabi tutulur. Findeks kredi notu hesaplama ölçüt ve oranları ise şunlardır:  • Kredi borcunun ödemesi ve kredi kartı borç ödeme alışkanlıkları, %35 gibi bir oranı ifade eder. Geçmiş kredi borç ödemeleri en önemli unsurdur.
  • Hesap durumu ve borç durumu ise %35 oranında etkilidir. Bu ölçütte borcu biten krediler, teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ile limitler dikkate alınarak hesaplanır.
  • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları, kredi kart başvurusu, ödeme performansı belli olmamakla birlikte %11 oranında genel notunuzu etkilemektedir.
  • Kredi kullanım yoğunluğunun ise %10 oranında etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı daha önceden kredi kullanımlarınızda düzenli ödeme yapmışsanız, hiç kredi kullanmayan kişilere göre daha yüksek bir puana sahip olabilirsiniz.
  • Diğer bazı ölçütler de KKB notunun %9’luk bölümünü oluşturmaktadır.

Findeks nedir?


Findeks, bankalar ve bazı finans kuruluşları için hizmet veren, bankalara kredi başvuru sürecinizi direkt olarak etkileyen bir platformdur. Findeks, Türkiye'nin önde gelen 9 bankasının ortaklığında 11 Nisan 1995 yılında kurulmuştur. Findeks üyesi banka sayısı 2019 yılı itibariyle 49 olmuştur. Yani Türkiye'de hizmet veren tüm bankalar Findeks kredi notu sorgulama sistemini kullanmaktadır.


BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ve bağımsız şirketler tarafından denetime tabi tutulan Findeks, son derece güvenilir bir firmadır. Findeks'i bankaların yanı sıra rent a car firmaları, oteller, galeriler ve pek çok farklı finans kuruluşu kullanmaktadır. Findeks kredi notu sorgulama sistemini artık bireysel kişiler de ücreti karşılığında kullanabilmektedir.
 

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunu etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunların en önemlisi düzenli ödemelerinizi oluşturmaktadır. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı günü geçmeden öderseniz kredi notunuz otomatik olarak yükselir. Ayrıca otomatik fatura ödemesi, otomatik kredi ödeme talimatı gibi otomatik ödemeler de kredi notunuzu olumlu etkiler. 2022 yılında kredi notu arttıracak en önemli faktör düzenli ödemelerdir. Eğer kredi kartı borcunuzun asgarisini öderseniz veya günü geçtikten sonra öderseniz kredi notunuz düşecektir. Daha detaylı ve ayrıntılı bilgiyi kredi notu nasıl yükselir sayfasından öğrenebilirsiniz.

Kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu için aceleci olmamalısınız. Bankalara sürekli olarak yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları kredi notunuzu düşürecektir. Eğer bankalardan kredi kartı ve kredi alamıyorsanız öncelikle kredi notunuzu yükseltmek için çaba sarf etmelisiniz.
 


Yine yukarıda paylaştığımız tablo kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı  diye soranlar için kredi notuna göre kredi kullanma ihtimalini sizlere göstermektedir. Bu konuda paylaşılan veriler ile sizde kredi notunuzu öğrendikten sonra puanlama sistemi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yap:

x